کیف پول یا ولت(wallet) ارز دیجیتال چیست؟

کیف پول یا ولت(wallet) ارز دیجیتال چیست؟
همانطور که با ارزهای دیجیتال و انواع آن در مقاله های قبلی آشنا شدید،در این مقاله میخواهیم توضیحاتی را راجع به کیف پول ارز دیجیتال یا همان ولت به شما بدهیم.
کیف پول ارز دیجیتال  یک برنامه‌ نرم‌افزاری است که کلیدهای خصوصی و عمومی را ذخیره می‌کند و با بلاک چین های مختلف در تعامل است.
اگر بخواهیم به زبان ساده تر توضیح بدهیم،ولت شما چیزی شبیه به حساب بانکی شماست و تفاوت آن با شماره حساب بانکی شما این است که شماره حساب شما ترکیبی از اعداد مختلف است اما کیف پول ارز دیجیتال شما ترکیبی از اعداد و حروف است و شما میتوانید برای دریافت ارز دیجیتال از دیگران آن را با بقیه به اشتراک بگذارید و خطری ارزهای شما را تهدید نمیکند.
آدرس ولتی که شما در زیر مشاهده میکنید به احتمال زیاد ادرس ولت ساتوشی ناکاموتو خالق بیتکوین است:
۱A1zP1eP5QGefi2DMPTfTL5SLmv7DivfNa
همانطور که ملاحظه کردید این آدرس ترکیب پیچیده ای از اعداد و حروف است و برای هر ارز دیجیتال مختلف شما یک ادرس ولت مثل بالا دارید.
به عنوان مثال:ادرس ولت اتریوم شما با آدرس بیتکوین شما متفاوت است و اگر در هنگام جابه جایی ارزهای خود آدرس ولت را اشتباه بزنید به احتمال زیاد با ارور مواجه میشوید!!!
انواع کیف پول یا ولت:
۱)کیف پول روی دسکتاپ 
۲)کیف پول موبایلی
۳)کیف پول کاغذی(بی ارزش ترین نوع کیف پول)
۴)کیف پول بر روی نسخه وب
۵)کیف پول سخت افزاری(امن ترین و بهترین روش نگهداری ارزهای دیجیتالی شما که نوعی کیف پول فیزیکی است که لدجر Ledger نامیده میشود.
و به طور کلی‌مهم نیست که از کدام کیف پول ارز دیجیتال استفاده می‌کنید، اگر کسی به کلید خصوصی شما دسترسی داشته باشد، می‌تواند به ارزهای دیجیتال شما نیز دسترسی پیدا کند. پرسش کلیدی این است که چه کارهایی را برای پیش‌گیری از وقوع این اتفاقات می‌توان انجام داد؟
هر کیف پول ارز دیجیتال که با اینترنت در ارتباط باشد – به عنوان مثال روی دسکتاپ، موبایل یا وب قرار داشته باشد-  همیشه امکان آسیب‌پذیری را با خود به دوش می‌کشد. هکرها همیشه راه‌های جدیدی برای دستیابی به اطلاعات دیگران پیدا می‌کنند و به همین دلیل باید هر کاری که لازم است برای محافظت از کلید خصوصی خود انجام دهید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید