هزینه تراکنش اتریوم یا Gas چیست؟!!

در این آموزش قصد داریم که توضیحاتی پیرامون Gas, Gas limit و Gas price ارائه داده و شما را با هزینه کارمزد تراکنش‌های شبکه اتریوم آشنا کنیم. 

حتماً تا به حال تراکنش‌هایی را در شبکه اتریوم انجام داده‌اید و با عبارتی تحت عنوان گس برخورد کرده‌اید، عبارتی که میدانم از آن متنفرید، گس همان کارمزد شبکه اتریوم است که هنگام انجام تراکنش باید پرداخت بشود. 

GasLimit : 

مقدار گس بر اساس قراردادهای هوشمند بر شبکه بلاکچین و کدهایی که برای نوشتن قرارداد هوشمند به کار می‌رود مشخص می‌شود. که همیشه مقدار ثابتی دارد و نکته مهم این است که مقدار گس که شما می‌پردازید نمی‌تواند از GasLimit کمتر باشد. در واقع گس‌لیمیت محدوده قیمتی مشخصی است که برای تراکنش می‌توان پرداخت کرد.(نمی‌توانید کمتراز آن یا بیشتر از آن بپردازید). ماینرهایی که تراکنش را تایید می‌کنند همیشه ابتدا تراکنش‌هایی را تایید می‌کنند که مقدار گس بالاتری دارد چون می‌خواهند مقدار پول بیشتری به دست بیاورند. اما در نهایت این شخص است که مشخص می‌کند چه مقدار گس  پرداخت کند. از کاربردهای دیگر گس‌لیمیت این است که جلوی حملات اسپم ( Spam ) را می‌گیرد. حملات Spam زمانی رخ می‌دهد که تعداد زیادی تراکنش به طور ناگهانی در شبکه توسط ربات‌ها رخ می‌دهند و موجب مختل شدن سیستم و هنگ کردن آن می‌شود.( دقیقاً مثل زمانی که چندین هزار پیام برای شما ارسال بشود و گوشی هنگ کند.) 

GasPrice :

با واحدی به نام گیگاوی( Gigawei) تقسیم بندی می‌شود که به اختصار Gwei یا جی‌وی می‌گویند. Wei کوچکترین واحد شمارش اتریوم است( مثل ساتوشی برای بیتکوین) قیمت گس هزینه‌ای است که یک کاربر تمایل دارد تا به ازای هر واحد گس و پرداخت کند. هر واحد قیمت گس  Gwei نام دارد. اگر قیمت گس پایین باشد ممکن است که ماینرها هیچگاه آن تراکنش را تایید نکنند. 

 اگر هنگام انجام تراکنش مقدار گس را کمتر از GasLimit انتخاب کنید چون ماینر ابتدا تراکنش را بررسی می‌کند و بعد تایید می‌کند تراکنش شما را تایید نمی‌کند اما مبلغ گس را از شما کسر می‌کند و اما اگر مقدار گس بیشتر از حد بالا باشد مقدار اضافی به شما برگردانده خواهد شد.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید