هاوینگ(Halving)بیتکوین چیست؟

بلاک در بلاکچین یا زنجیره بیتکوین به محتوایی گفته میشود که حجم  1Mb اطلاعات  تراکنش بیتکوینی را ذخیره میکند.

ماینرها یا همان دستگاه های استخراج کننده بیتکوین با استفاده از برق و حل معادلات ریاضی میتوانند تقریبا هر ۱۰ دقیقه یکبار از این شبکه به عنوان پاداش بیتکوین دریافت کنند.
در ابتدای پیدایش بیتکوین که مربوط به سال ۲۰۰۹ میلادی است پاداش هر زنجیره بیتکوین(بلاک) ۵۰ عدد بود که با رخ دادن اولین هاوینگ بیتکوین در سال ۲۰۱۲ این تعداد به ۲۵ واحد رسید و در سال ۲۰۱۶ با دومین رویداد هاوینگ این تعداد به ۱۲/۵ واحد رسید که در ماه May سال ۲۰۲۰ این تعداد به ۶/۲۵ واحد رسید.

همانطور که توضیح داده شد هر ۴ سال یکبار  هاوینگ بیتکوین اتفاق می افتد. که به معنای ساده یعنی سرعت تولید بیتکوین ها هر ۴ سال یکبار نصف میشود.

ایده ی هاوینگ توسط ساتوشی ناکاموتو مطرح و پیاده سازی شد و تنها دلیل آن هم این است که اگر تعداد بیتکوین های تولید شده بینهایت باشد یا با یک الگوریتم خاص تولید نشود در طولانی مدت تعداد بیتکوین های موجود در بازار زیاد شده و خواسته یا ناخواسته طبق عرضه و تقاضای بازار وقتی که تعداد یک کالا یا هرچیز بیشتر شود یا به عبارتی کمیاب نباشد ارزش آن کم میشود،اما از آنجایی که تعداد بیتکوین هایی که میتوانند استخراج شوند بینهایت نیست و تعداد کل آنها ۲۱ میلیون واحد است با توجه به رویداد هاوینگ که هر ۴ سال یکبار پاداش ها نصف میشوند،طبق برنامه ریزی های انجام شده توسط ساتوشی ناکاموتو اخرین بیتکوین در سال ۲۱۴۰ استخراج میشود و این دلیلی است که بیتکوین را تبدیل به کالای با ارزشی همچون طلا تبدیل کرده است. 
در واقع هاوینگ بعد از هر ۲۱۰ هزار بلوک که استخراج میشود ۵۰٪ کاهش  میابد.
در حال حاضر از کل ۲۱ میلیون واحد بیتکوین موجود ۱۸/۵  میلیون واحد آن استخراج شده است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید