در مورد اثر شبکه یا Network Effect چه میدانید؟

اثر شبکه زمانی رخ می‌دهد که یک پروژه به خاطر استقبال مردم ارزشمند می‌شود و چون ارزشمند شدن یک پروژه منجر به افزایش قیمت آن می‌شود این اثر یک موضوع اقتصادی حساب می‌شود نه موضوعی کامپیوتری یا مرتبط به آن. 

 دو نوع مختلف اثر شبکه وجود دارد :

۱.  مستقیم : 

به این صورت است که هر چقدر استفاده از یک پروژه افزایش یابد سایر کاربران مجبور می‌شوند از آن استفاده کنند. 

 ۲. غیرمستقیم :

 در صورتی که دو پروژه وجود داشته باشد که ارزش و کاربرد آنها در میان کاربران یکسان باشد آن پروژه‌ای که ویژگی‌های متفرقه و مکمل بیشتری دارد استفاده بیشتری می‌شود و مورد استقبال قرار می‌گیرد. مثلا اثر شبکه غیر مستقیم  را در تلگرام و واتسَپ می‌بینیم که وظیفه هر دو یکسان است اما به علت ویژگی‌های مکمل و متفرقه بیشتر تلگرام خیلی بیشتر از واتسَپ در ایران رشد داشته است. 

 تنها توسعه دهندگان بر بلاکچین ها منجر به افزایش محبوبیت آنها نمی‌شوند بلکه ماینرها هم باعث افزایش اثر شبکه می‌شوند. هر چقدر تعداد ماینرهای یک ارزدیجیتال بیشتر باشد کارایی آن شب که بهتر می‌شود و موجب می شود که افراد بیشتری به سمت آن جذب شود. 

 اثرات منفی شبکه : عملکرد این موضوع برخلاف اثر شبکه است.

این اثر بیان می‌دارد که، با ورود کاربرهای جدید ارزش پروژه را کاهش می‌دهد. 

برای مثال شبکه اتریوم با این موضوع مواجه شده است که با ورود کاربران جدید ازدحام شبکه بالا رفته و به موازات آن هزینه کارمزد شبکه هم بیشتر شده است با این اتفاق برخی از کاربران و افرادی که بر بلاکچین اتریوم فعالیت می‌کنند تصمیم گرفته‌اند تا از آن خارج شوند یا برخی دیگر از توسعه دهندگان تمایل کمتری به ورود به این شبکه نشان دادند.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید