توضیحاتی در مورد cross-chain, on-chain و off-chain

 Cross-chain:

 از زمان ظهور پیدایش بیتکوین بلاکچین‌های زیادی به وجود آمدند که هر یک اکوسیستم خاص خود را دارند.اگر یک توسعه دهنده، برنامه غیرمتمرکزِ خودش را بر بلاکچین اتریوم ایجاد کند نمی‌تواند دیتای مورد نیاز خود را از سایر بلاکچین‌هایی مثل پولکادات دریافت کند. کراس‌چین که به منظور ارتباط بین بلاک‌چین‌های مختلف به وجود آمده است پروژه های نظیر پروژه KYLIN و COSMOS و WANCHAINاین کار را انجام می‌دهند. (اوراکل اونی بود که اطلاعات را از دنیای واقعی به دنیای بلاک‌چین منتقل می‌کرد). برای استفاده از بازی هایی که NFT میدهند شما حتماً باید اتریوم پرداخت کنید اما اگر اون بازی به کراس‌چین وصل باشد شما می‌توانید از ارزهای دیجیتال دیگری نیز برای خرید NFT استفاده کنید. 

 On-Chain:

نام دیگرش تراکنش‌های روی‌ زنجیره‌ای است. تمامی تراکنش‌هایی که روی زنجیره اصلی شبکه بلاکچین رخ می‌دهد را گویند و همین دست تراکنش‌های آن‌چین هستند که گلوی اتریوم را فشار می‌دهند و موجب شده کاردانو و بایننس اسمارت‌چین گوی رقابت را از اتریوم بدزدند. این دست تراکنش‌ها که در زنجیره اصلی ثبت می‌شود باید توسط ماینرها تایید شود سپس وارد بلاک ِ شبکه بلاکچین می‌شود. 

 Off-Chain : 

برخلاف آن‌چین این تراکنش هایی که با استفاده از آف‌چین رخ می‌دهند در خارج از زنجیره‌ی اصلی هستند و به چندین صورت رخ می‌دهند : 

۱. مورد اول که توسط پی پال هم انجام می‌شود چنین است که یک شخص ثالث به عنوان ضامن انجام تراکنش باشد که انجام انتقال را ضمانت می‌کند. 

۲. مورد دوم هم به شکل یک متن توافق است که بین طرف‌های معامله ثبت می‌شود.

  مزایای که این روش دارد :

۱) انجام فوری تراکنش‌ها در حالی که استفاده از آن‌چین می‌تواند زمان زیادی را به خود اختصاص بدهند. 

۲) در تراکنش های آف‌چین یا برون زنجیره‌ای هویت شخص سخت‌تر از آن‌چین یا درون زنجیره‌ای تشخیص داده می‌شود. 

۳) معمولاً کارمزد تراکنش خیلی کمی دارند چون بر روی زنجیره اصلی رخ می‌دهند.

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید