برایان کلی (Brian kelly)‌، مسئول برنامه «Fast Money» در شبکه CNBC، بر این باور است که سه عامل می‌تواند منجر به پول‌بک(اصلاح قیمت)قیمت بیتکوین شود.

به گفته او، با ادامه بیش از حد روند صعودی بیت‌کوین عوامل فاندامنتال و تکنیکال نشان می‌دهند که وقوع یک پول‌بک ممکن خواهد بود.

 
برایان کلی (Brian kelly)‌، مسئول برنامه «Fast Money» در شبکه CNBC، بر این باور است که سه عامل می‌تواند منجر به پول‌بک(اصلاح قیمت)قیمت بیتکوین شود.
برایان کلی (Brian kelly)‌، مسئول برنامه «Fast Money» در شبکه CNBC، بر این باور است که سه عامل می‌تواند منجر به پول‌بک(اصلاح قیمت)قیمت بیتکوین شود.
برایان  سه عامل را برای وقوع پول‌بک کوتاه مدت ‌بیت‌کوین نام برد. این دلایل، پامپ آلت‌کوین‌ها‌، عدم تطابق نرخ رشد آدرس‌ها و قیمت بیتکوین و نرخ فاندینگ بالا هستند. او در تاریخ ۲۵ نوامبر‌، در شبکه CNBC گفت:
«دیدگاه من نسبت به بیت‌کوین همچنان  (صعودی) است. در واقع دیدگاه من در بلندمدت و برای دهه آینده، همچنان صعودی خواهد بود. اما فارغ از دیدگاه سرمایه‌گذاری بلندمدت، به عنوان یک تریدر کوتاه مدت باید بگویم که نشانه‌هایی از تشکیل یک سقف وجود دارند.»
 

تأثیر پامپ آلت‌کوین‌ها

بنابر گزارش کوین‌تلگراف، آلت‌کوین‌هایی مانند ریپل( XRP) و استلار  (XLM) در ماه‌های اخیر به شدت افزایش یافته‌اند. این روند صعودی، هیجانات آلت‌کوین‌ها در ماه ژانویه سال ۲۰۱۸ میلادی، زمانی که بیتکوین شروع به پول‌بک و آلت‌کوین‌ها شروع به رالی صعودی کردند را به یاد می‌آورد.
در آخرین اوج بازار‌، با افزایش قیمت آلت‌کوین‌ها، ‌بیت‌کوین شدیداً اصلاح شد و سپس در ماه‌های بعد کل بازار به دنبال آن سقوط کرد.
برایان کلی به دلیل رشد ۵۰ تا ۱۰۰ درصدی آلت‌کوین‌های مطرح بازار طی هفته‌های اخیر، نسبت به این روند صعودی محتاط است. او گفت:
«‌بیت‌کوین بیش از هر کلاس دارایی دیگر در جهان تابع FOMO (ترس از دست دادن فرصت) است. ما شاهد نوسانات کوین‌هایی هستیم که با قیمتی کمتر از ۵ دلار، شروع به افزایش ۳۰ تا ۴۰ درصدی در روز می‌کنند. این‌ها مواردی هستند که در سقف‌های کوتاه‌ مدت و میان مدت اتفاق می‌افتد.»
رالی آلت‌کوین‌ها مشکلات عمده‌ای در بازار رمزارزها ایجاد کرده است. به عنوان مثال‌، قیمت XRP در تاریخ ۲۴ نوامبر تقریباً ۵۰ درصد افزایش یافت و در Coinbase به بالای ۰.۹۰ دلار رسید. حجم تقاضا تا حدی افزایش یافت که باعث قطع دسترسی موقت به Coinbase شد که با افت قیمت ‌بیت‌کوین و اتر (ETH) نیز همزمان بود.
 

عدم تطابق نرخ رشد آدرس‌ها و قیمت BTC

برایان کلی از سال ۲۰۱۷ میلادی دائماً از معیار رشد آدرس‌های ‌بیت‌کوین به عنوان راهی برای ارزش‌گذاری BTC استفاده کرده است. عدم تطابق نرخ رشد آدرس‌ها با قیمت BTC‌، می‌تواند نشانه ارزش‌گذاری بیش از حد بیت‌کوین باشد.
به اعتقاد برایان کلی، در حال حاضر بازار رشد ۲۵ درصدی آدرس‌های بیت‌کوین در ماه آینده را نشان می‌دهد. به گفته کلی، این امر نگران‌کننده بوده که می‌تواند به معنی ارزش‌گذاری بیش از حد BTC در کوتاه مدت باشد. وی در این باره گفت:
  • «با مشاهده رشد آدرس‌های BTC، می‌توان دریافت که بازار رشد ۲۵ درصدی آدرس‌های بیت‌کوین را در ماه آینده نشان می‌دهد. چنین رشد عظیمی به این معناست که باید جانب احتیاط را رعایت کرد.»
 

نرخ فاندینگ بالای قراردادهای آتی

در انتها‌، کلی به افزایش نرخ فاندینگ قراردادهای آتی دائمی ‌بیت‌کوین در صرافی‌های بزرگ اشاره کرد.
افزایش نرخ فاندینگ به این معنا است که بازار تحت سلطه خریداران و هولدرهای قرارداد لانگ بوده و این احتمال فشار خرید پوزیشن‌های لانگ (Long Squeeze) یا پول‌بک را افزایش می‌دهد. وی خاطرنشان کرد:
«با ورود سرمایه‌گذاران خُرد به این بازار، شاهد افزایش نرخ بهره معاملات اهرمی (مارجین) هستیم.»
 

استدلالات مخالف تشکیل سقف محلی در ۱۹۰۰۰ دلار

در دو روز گذشته‌، پس از کاهش قیمت ‌بیت‌کوین از ۱۹،۴۰۰ دلار به ۱۸،۷۰۰ دلار‌، نرخ فاندینگ قراردادهای آتی BTC تثبیت شد.
گرچه نرخ فاندینگ بالاتر از حد معمول بوده اما همچنان در حدود ۰.۰۳ درصد است. برای مقایسه، نرخ فاندینگ در اوج رالی صعودی اخیر در صرافی‌های مطرح حدود ۰.۱۸ درصد بوده است. یک تریدر با نام الیاس سیموس (Elias Simos) در توئیتر خود نوشت:
«۹۸ درصد از آدرس‌های BTC/USD در سود هستند – همه خوشحال‌اند!»
هیجانات بازار کاهش یافته در حالی که آدرس‌های زیادی در سود هستند. ترکیب این دو امر می‌تواند موجب ادامه رالی صعودی در کوتاه مدت شود.
داده‌های Google Trends نشان می‌دهد که علاقه جریان اصلی به رالی صعودی کنونی نسبت به سه سال پیش کمتر بوده‌، یعنی این رالی در مراحل اولیه خود قرار دارد. محبوبیت کلمه «Bitcoin» در جست و جوی گوگل، تنها ۲۰ درصد از میزان علاقه‌ای بوده که در اواخر سال ۲۰۱۷ میلادی دیده شده است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید