با پروژه های DeFi بیشتر آشنا شوید!!!

یکی از حوزه های ارزهای دیجیتال که توجه بسیاری را به خود جلب می کند ،پروژه DeFi یا ویژگی امور مالی غیرمتمرکز است. این به خدمات مالی با استفاده از قراردادهای هوشمند اشاره دارد ، که این توافقات اجرایی خودکار هستند که نیازی به واسطه هایی مانند بانک ندارند و به جای آن از فناوری بلاک چین استفاده می کنند.

بین سپتامبر ۲۰۱۷ و زمان نوشتن مقاله ، ارزش کل پوزیشن های بسته شده در DeFi از ۲.۱ میلیون دلار به ۶.۹ میلیارد دلار منفجر شده است. فقط از ابتدای ماه آگوست ۲.۹ میلیارد دلار افزایش یافته است.

این امر باعث افزایش چشمگیر ارزش (سرمایه بازار) و همه نشانه های تجاری قابل استفاده برای قراردادهای هوشمند DeFi شده است. اکنون ارزش آن چیزی حدود ۱۵ میلیارد دلار است که تقریبا دو برابر ابتدای ماه است. ارزش توکن های متعدد در طول سال، سه یا چهار بار افزایش یافته است و برخی به طور قابل توجهی رشد کرده اند. به عنوان مثال : Synthetix Network Token بیش از ۲۰ برابر و Aave تقریبا ۲۰۰ برابر افزایش یافته است. بنابراین اگر شما در آگوست ۲۰۱۹ تقریبا ۱۰۰۰ پوند از کوین Aave خریداری کرده بودید ، اکنون ارزش آن تقریباً ۲۰۰،۰۰۰ پوند شده بود.

 

DeFi ، بیشتر آن در شبکه بلاکچین ethereum ساخته شده است ، گام بعدی انقلاب در فناوری مالی که ۱۱ سال پیش با بیت کوین آغاز شد. منطقه ای که این برنامه های غیرمتمرکز (dApps) در آن به وجود آمده اند تجارت ارز رمزنگاری شده در صرافی های غیرمتمرکز (dexs) مانند Uniswap است. اینها کاملاً نظیر به نظیر هستند ، بدون اینکه شرکت یا م institutionسسه دیگری بستر را فراهم کند.

 

سایر سرویس های DeFi که اکنون در حال استفاده هستند به شما امکان می دهند:

برای کسب سود با استفاده از سیستم عامل هایی مانند Compound یا Aave ، ارزهای دیجیتال را قرض بگیرید و وام دهید.
۱)با استفاده از Augur بر روی نتیجه رویدادها شرط بگذارید.
۲)دارایی های واقعی مانند ارزها یا فلزات گرانبها را در Synthetix ایجاد و مبادله کنید.
۳)در PoolTogether در یک قرعه کشی بدون ضرر شرکت کنید ، جایی که همه افراد پول خود را پس می گیرند و یک شرکت کننده خوش شانس تمام سودهایی را که به یک گلدان مشترک تعلق می گیرد برنده می شود.
۴)ارزهای دیجیتال معروف به پایدار سکه را بخرید که به ارزش یک ارز یا کالا خاص وابسته است. به عنوان مثال ، DAI و USDC هر دو به دلار آمریکا وابسته هستند.
DeFi گاهی اوقات به عنوان “Lego money” شناخته می شود زیرا شما می توانید dApps را روی هم قرار دهید تا بازده خود را به حداکثر برسانید. به عنوان مثال ، شما می توانید یک Bitcoin بر پایه استیبل کوینی مانند DAI خریداری کنید و سپس آن را به ارز Comound قرض دهید تا سود کسب کنید ، همه و همه با استفاده از یک تلفن همراه .

اگرچه بسیاری از برنامه های dApp امروزی خوب هستند ، اما برنامه های آینده می توانند تأثیر زیادی در زندگی روزمره داشته باشند. به عنوان مثال ، شما احتمالاً قادر خواهید بود یک قطعه زمین یا خانه را بر روی سیستمی تحت قرارداد DeFi رهن یا خریداری کنید و به وسیله آن قیمت را در طی یک سال بازپرداخت کنید.

اسناد و مدارک به صورت وکالت در دفتر بلاکچین به عنوان وثیقه قرار داده می شود و در صورت عدم پرداخت پیش پرداخت خود ، اسناد به طور خودکار به وام دهنده منتقل می شود. از آنجا که به هیچ وکیل یا بانکی احتیاج نیست ، می تواند کل روند خرید و فروش خانه را ارزانتر کند.

چرا دیوانگی؟

اول ، تنظیم کننده ها و DeFi توانسته است در این خلا شکوفا شود. به عنوان مثال ، در وام های بدون وثیقه سنتی ، این شرط قانونی وجود دارد که وام دهندگان و وام گیرندگان از هویت یکدیگر مطلع شوند و وام دهنده توانایی وام گیرنده در بازپرداخت بدهی را ارزیابی کند. در DeFi ، چنین الزاماتی وجود ندارد. در عوض ، همه چیز در مورد اعتماد متقابل و حفظ حریم خصوصی است.

نهادهای نظارتی باید تعادل را بین خفه کردن نوآوری و عدم محافظت از جامعه در برابر خطرات مانند افرادی که پول خود را در یک فضای غیرقانونی قرار می دهند ، یا بانک ها و سایر موسسات مالی که به طور بالقوه قادر به گذران زندگی نیستند ، ارزیابی کنند. اما پذیرفتن تغییر منطقی تر به نظر می رسد – و به نظر می رسد که این اتفاق می افتد. در ماه جولای ، کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) با تصویب یک صندوق مبتنی بر اتریوم ، Arca ، برای اولین بار تغییر عمده ای را در جهت پذیرفتن DeFi انجام داد.

این مورد پسندیده و مهم است ، زیرا یکی از مهمترین چالشهای نوآوری مالی ، فضای خصمانه ایجاد شده توسط مقررات باستانی است که برای یک دوره گذشته نوشته شده است. این امر باعث شده برخی از پروژه های DeFi با شکست روبرو شوند – از جمله پروژه های بزرگی مانند New-Jersey-Basis ، که در سال ۲۰۱۸ چیزی حدود ۱۳۳ میلیون دلار به سرمایه گذاران بازگشت وقتی نتیجه گرفت که نمی تواند طبق قوانین SEC کار کند..

 

وجوه اصلی مدیریت دارایی نیز شروع به جدی گرفتن DeFi می کنند. برجسته ترین  صندوق سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال جهان Grayscale است .در نیمه اول سال ۲۰۲۰ ، بیش از ۵.۲ میلیارد دلار دارایی ارز دیجیتال از جمله ۴.۴ میلیارد دلار بیت کوین را مدیریت می کرد.

سوم اثر COVID-19 است. همه گیری نرخ بهره جهانی را حتی پایین آورده است. برخی از حوزه های قضایی ، مانند منطقه اروپا ، اکنون در قلمرو منفی قرار دارند و برخی دیگر مانند ایالات متحده و انگلیس می توانند به طور بالقوه دنبال کنند.

در این شرایط ، DeFi به طور بالقوه بازدهی بالاتری نسبت به موسسات به پس اندازها ارائه می دهد: به عنوان مثال ، Comound نرخ سود سالیانه ۶.۷۵٪ را برای کسانی که پس انداز می کنند بر پایه Bitcoin ارائه می دهد. نه تنها علاقه مند می شوید ، بلکه توکن های رایانه ای را نیز دریافت می کنید که جذابیت را دو چندان میکند. با داشتن دو سوم افرادی که حساب بانکی ندارند و یک تلفن هوشمند دارند ، DeFi همچنین توانایی باز کردن هزینه های مالی برای آنها را دارد.

یکی از مهمترین دلایل برای افزایش افرادی که پول به ارزهای دیجیتال DeFi می گذارند ، جلوگیری از رشد انفجاری آنها است. بسیاری از نشانه ها از نظر عملی هیچ ارزشی ندارند و تقریباً به صفر نزدیک نیستند ، بنابراین شاهد شور و اشتیاق زیادی برای سرمایه گذاری در DeFiهستیم.

اما چه بخواهیم و چه نخواهیم ، ما به سمت سیستم مالی جدیدی می رویم که آزادتر و غیرمتمرکزتر از گذشته است. سوال اصلی این است که چگونه بهترین راه حل را می توان با کنترل و توازن هدایت کرد که خطرات را به حداقل برسانند و منافع بالقوه را تا حد ممکن گسترش دهند. این چالش چند سال آینده بهتر درک میشود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید