ارز فیات چیست؟

آیا می‌دانید ارزفیات چیست و چه تفاوت‌هایی با رمزارز دارد؟ در این مطلب با ما همراه باشید تا مروری بر ویژگی‌های ارزهای فیات داشته باشیم.
A backgrounds with colorful of many roll curreny from many country
فیات یا پول بی‌پشتوانه به ارزی همچون یورو،دلار،ریال یا وجه رایج هر کشور گویند .
فیات در واقع یک پول قانونی است که ارزش آن را  دولت صادرکننده‌اش مشخص میکند و برخلاف پول  ارزش آن به  کالای  فیزیکی بستگی ندارد. 
فیات یک واژه لاتین  به معنی «بگذارید انجام شود»‌ است. 
دولتی که پول فیات را چاپ می‌کند، عامل تعیین‌کننده  ارزش آن است. هم اکنون بسیاری از کشورها از سیستم ارز فیات برای خرید کالا، خدمات، سرمایه‌گذاری و سپرده‌گذاری استفاده می‌کنند. 
تنها تشابه بین ارز فیات و ارز دیجیتال در نداشتن پشتوانه فیزیکی آن‌هاست. در حالی که ارز فیات توسط دولت‌ها و بانک‌های مرکزی کنترل می‌شود، ارزهای دیجیتال ماهیت غیرمتمرکزی دارند.
تفاوت آشکار این دو سیستم پولی، در نحوه ایجاد پول‌های جدید در هر یک از آن‌هاست. بیت کوین به عنوان نمونه برتر ارزهای دیجیتال، در مقایسه با پول‌های فیات که در کنترل بانک‌هاست و اساساً می‌توانند بدون هیچ پایه و اساسی به وجود آیند، عرضه و تعداد سکه محدودی دارد.
به عنوان شکل دیجیتالی پول، ارزهای دیجیتال هیچ قرین فیزیکی ندارند و به هیچ مرزی محدود نمی‌شوند. علاوه بر این، تراکنش‌‌ها در ارزهای دیجیتال برگشت‌ناپذیر است در حالی که در ارزهای فیات اینگونه نیست.
لازم به اشاره است که بازار ارز دیجیتال دربرابر بازارهای سنتی و مبادلات ارزی بسیار کوچکتر و پرنوسان‌تر است. این یکی از دلایلی است که مانع از فراگیر شدن و پذیرش گسترده این ارزها در عرصه بین‌المللی شده است. اما با رشد بازار ارزهای دیجیتال، به احتمال زیاد نوسان آن نیز کمتر و کمتر خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید